prevnext

Нетопир звичайний

Pipistrellus pipistrellus (Schreber, 1774)

Червона книга України Нетопир звичайнийКарта поширення виду

Тип: Хордові. Chordata.
Клас: Ссавці. Mammalia.
Ряд: Рукокрилі. Chiroptera.
Родина: Лиликові. Vespertilionidae.

Один з 30-ти видів. Один з 4 -х видів роду у фауні України.

Природоохоронний статус виду:

Вразливий

Ареал виду та його поширення в Україні:

Європа від пд. до близько 61° пн. ш., деякі райони пд.-зх. Азії та пн. Африки. В Україні - всюди.

Чисельність i причини її зміни:

Звичайний на Закарпатті, нечисленний на Поліссі та в Лісостепу, Рідкісний на Поділлі, у поясі листяних лісів Карпат і Криму. У степовій частині країни - дуже рідкісний у виводковий період і звичайний - під час міграцій. Причинами змін чисельності є трансформація кормодобувних біотопів (фрагментація середовища існування) і місць поселення (вирубування дуплистих дерев, модернізація старих будівель), збіднення кормової бази внаслідок використання пестицидів, чинник непокою виводкових колоній.

Особливості біології та наукове значення:

Перелітний вид. З'являється в березні - на початку квітня. Селиться в населених пунктах і прилеглих ділянках, у парках і лісах. Виводкові колонії (20-250, рідко - до 500 самок) - у будинках (у щілинах, на горищах, під дахом), дуплах зі щілинним льотком, розколинах стовбура, під корою дерев, у тріщинах скель. Дальній мігрант. Гібернація триває від середини листопада до березня - початку квітня. Зимує в печерах, розколинах скель, підвалах. В Україні зимовища виявлені в Криму і на Закарпатті (в щілинах будівель). Вилітає рано, відразу після заходу сонця. Полює як на відкритих ділянках, так і в кронах дерев, уздовж лінійних структур: краю лісу чи великих галявин, лісових доріг, берегів водойм, а також навколо поодиноких дерев і під вуличними ліхтарями. Живиться комахами.

Морфологічні ознаки:

Хутро на спині темнокоричневе, іноді з червонуватим або золотистим відтінком. Черевце світліше. Літальна перетинка темна. Вуха темні, заокруглені, лише трохи довші, ніж ширші. Козелок витягнутий, з округлою верхівкою. Великий палець коротший, ніж ширина зап'ястка, виміряна на складеному крилі. П’ятий палець кисті довжиною близько 40 мм. Нижня третина спинного боку міжстегнової перетинки вкрита шерстю, натомість уздовж нижньої частини гомілки - оголена. Друга фаланга 3-го пальця крила довша, ніж третя. Довжина тіла: 32-49 мм, вуха: 7-13 мм, козелка: 4-5,5 мм, передпліччя: 26-34 мм, вага: від 3 до 9,2 г.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони:

Вид занесено до Червоного списку МСОП, EUROBATS та III додатку до Бернської конвенції. Для охорони популяцій важливим є збереження старих лісів з дуплистими деревами і лінійних структур (лісосмуг, насаджень уздовж дороги, лісових доріг) між місцями поселення та полювання, заборона господарських робіт у місцях поселення виводкових колоній з травня до вересня. Охороняється на території' всіх об'єктів природно-заповідного фонду.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах:

Відомостей немає.

Господарське та комерційне значення:

Не має

Основні джерела інформації:

Абелєнцев та ін., 1956; Крочко, 1967, 1992; Волошин, Башта, 2001; Дулицкий, 2001; Загороднюк, 2001; Загороднюк, Петрушенко, Пилипенко, 2002; Негода, 2002; Башта, 2004а, 2004б; Bashta, 2004; Башта, Потіш, 2007.

Автор:

А.-Т. В. Башта

Малюнок (фото):

А.-Т. В. Башта