prevnext

Строкатка степова

Lagurus lagurus (Pallas, 1773)

Червона книга України Строкатка степоваКарта поширення виду

Тип: Хордові. Chordata.
Клас: Ссавці. Mammalia.
Ряд: Гризуни. Rodentia.
Родина: Хом’якові. Cricetidae.

Єдиний вид роду у фауні України

Природоохоронний статус виду:

Зникаючий

Ареал виду та його поширення в Україні:

Поширений від Подніпров'я до Єнісею. В Україні поширений на сх. від Дніпра в межах степової та лісостепової зон. Ареал інтенсивно скорочується із зх.; на теренах Придніпровської низовини вид, ймовірно, зник.

Чисельність i причини її зміни:

Сучасна чисельність складає до 1% від інших видів дрібних ссавців; у живленні сов частка виду складає 1-5% жертв. Серед причини скорочення чисельності - руйнація степових ценозів унаслідок розорювання і надмірного випасу худоби, боротьба із "шкідливими" гризунами упродовж всього XX ст., фрагментація популяцій. Останні два десятиліття відомий лише за реєстраціями у пелетках сов і сичів.

Особливості біології та наукове значення:

Характерний мешканець степу, інколи зустрічається на посівах багаторічних трав. Типові біотопи - цілинні ділянки різнотравнотипчакових, полиново-злакових і лучних степів, зарості степових чагарників, посіви багаторічних трав. Землерий, що риє розгалужені нори. Має переважно сутінкову активність, взимку активний і вдень. Живиться переважно вегетативними частинами трав'янистих рослин та насінням диких трав. Характерна висока інтенсивність розмноження на фазі зростання чисельності. Розмноження протягом всього теплого періоду року, плодить по 5-7 малят до 6 разів на рік. Живуть 1-2 роки.

Морфологічні ознаки:

Дрібна нориця з характерними забарвленням і пропорціями тіла. Довжина тіла - 85-105 мм; хвіст короткий (10-18 мм), сурозмірний з довжиною задньої лапки (13-16 мм). Ступні задніх ніг густо вкриті волоссям. Хутро спини попелясто-сіре з жовтим відтінком. На спині уздовж хребта від носа до хвоста проходить темна смуга.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони:

Вид дотепер не мав охоронного статусу, за МСОП має категорію LC. Охороняється на територіях об'єктів природно-заповідного фонду Луганської та Донецької обл. Ефективна охорона може бути досягнута лише при збільшенні кількості та площі степових заповідних ділянок.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах:

Утримання в неволі не складне. Розмножуються при утриманні у віваріях.

Господарське та комерційне значення:

Раніше вид відносили до "шкідників" сільського господарства.

Основні джерела інформації:

Марочкина, 1987; Кондратенко, Загороднюк, 1999; Зоря, 2001; Кондратенко та ін., 2003; Атамась, Товпинець, 2006; Загороднюк, Коробченко, 2008; Полищук, 2008; Загороднюк, 2009.

Автор:

І.В. Загороднюк, О.В. Кондратенко

Малюнок (фото):

С. Черенков