prevnext

Бопс смугастий

Boops boops (Linnaeus, 1758)

Червона книга України Бопс смугастийКарта поширення виду

Тип: Хордові. Chordata.
Клас: Променепері риби. Actinopterygii.
Ряд: Окунеподібні. Perciformes.
Родина: Спарові. Sparidae.

Один з 2-х видів роду, єдиний вид роду у фауні України

Природоохоронний статус виду:

Недостатньо відомий.

Ареал виду та його поширення в Україні:

Субтропічна частина сх. половини Атлантичного океану та його моря, у тому числі й Середземне море. В Україні поширений у Чорному морі біля берегів Криму (Кара-Даг, м. Севастополь).

Чисельність i причини її зміни:

Дані відсутні. Однією з причин недостатньої відомості є умисне чи неумисне знищення під час промислового та любительсько-спортивного вилову. Можливо, завжди був рідкісним.

Особливості біології та наукове значення:

Морська зграйна риба, що веде напівпелагічний спосіб життя, тримається здебільшого у прибережній зоні моря до глибини близько 100 м, на піщаному ґрунті, частіше у заростях та біля скель. Статеві залози мають чоловічі й жіночі зачатки, але розвивається лише один з них. Статевої зрілості досягає за довжини 14,5-22 см. Нереститься у червні-вересні. Ікринки трапляються поодиноко у травні за теператури води близько 15°С. Самці й самки ростуть з однаковою інтенсивністю. Планктофаг і фітофаг, споживає ракоподібних, рослини, рибу.

Морфологічні ознаки:

Тіло видовжене, струнке, тонке, вкрите середнього розміру міцно прикріпленою лускою. Міжочний простір не вкритий лускою. На щоках між передочною та передкришковою кістками є кілька рядів лусок. Спинний плавець довгий, складається з двох частин - колючої та м'якої, сполучених між собою. Хвостовий плавець дуже виїмчастий, з загостереними лопатями. Грудні плавці короткі, черевні плавці починаються трохи позаду вертикалі від основи грудних. Голова невелика. Рило коротке. Рот невеликий. Зуби різцеподібні, на верхніх щелепах з кількома округлими зазублинами. Ніздрі невеликі, овальні. Очі великі. Довжина тіла до 40 см. Спина зеленаво-сірувата чи сірувата, боки блідіші з жовтавим полиском. Бічна лінія темна. Паралельно до неї розміщені 3-4 золотисті смужки. Біля основи грудних плавців є маленькі чорні плями.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони:

Охороняється у Карадазькому ПЗ. Треба детальніше вивчити біологію, виявити місця перебування, встановити у них заповіднозаказний режим.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах:

Відомостей немає.

Господарське та комерційне значення:

Через малу чисельність промислового чи аматорського значення не має.

Основні джерела інформації:

Световидов, 1964; Дехник, 1973; Вилер, 1983; Виноградов, 2006.

Автор:

А.Я. Щербуха

Малюнок (фото):

І.В. Маханьков