Зегрис Евфема
Zegris eupheme (Esper, 1805)
Тип: | Членистоногі. Arthropoda. |
Клас: | Комахи. Insecta. |
Ряд: | Лускокрилі. Lepidoptera. |
Родина: | Білани. Pieridae. |
Один з двох європейських видів невеликого палеарктичного роду. У фауні України представлений типовим підвидом
Природоохоронний статус виду:
Зникаючий
Ареал виду та його поширення в Україні:
Пд.-Зх. Європа (Португалія, Іспанія), Пн. Африка (Марокко), Мала Азія, пд. Сх. Європи, Кавказ, Закавказзя, Казахстан. В Україні у теперішній час зустрічається лише місцями у степовій зоні та Криму. Дуже локальний.
Чисельність i причини її зміни:
Переважно незначна; подекуди (наприклад, уздовж шляхів біля БЗ "Асканія-Нова") кількість метеликів у пік льоту може досягати до 10 особин на 1 га. Причини зменшення чисельності: порушення місць перебування виду (розорювання цілинного степу, викошування та випалювання трав, інтенсивне випасання худоби).
Особливості біології та наукове значення:
Зустрічається у цілинному степу, на ділянках степової рослинності біля морського узбережжя та оз. Сиваш, іноді на рудеральній рослинності вздовж шляхів і зрошувальних каналів. Дає 1 генерацію на рік. Літ метеликів триває з середини квітня до травня, можливі міграції. Самки відкладають яйця на квіткові бруньки деяких хрестоцвітих. Гусінь з'являється через 5-8 діб, розвивається 17-40 діб, перетворюючись у кінці червня на лялечок, які зимують.
Морфологічні ознаки:
Розмах крил - 40-49 мм. Загальний фон забарвлення крил - білий. Мають характерну сіру з оранжевою серединою пляму на вершині досить гострих передніх крил, у самок ця оранжева пляма може бути невиразною, або зовсім заміщеною сірим кольором. Задні крила з невиразним зеленувато-жовтуватосірим візерунком - блідим відбитком малюнка нижньої сторони крила.
Режим збереження популяцій та заходи з охорони:
Вид занесено до Європейського Червоного списку. Охороняється на деяких заповідних територіях, зокрема, у БЗ Чорноморському та "Асканія-Нова". Доцільно створити ентомологічні заказники у місцях перебування виду (наприклад, у Білозерському р-ні Херсонської обл.).
Розмноження та розведення у спеціально створених умовах:
Відомостей немає.
Господарське та комерційне значення:
Відомостей немає.
Основні джерела інформації:
Образцов, Шелюжко, 1939; Некрутенко, Чиколовець, 2005; Плющ та ін., 2005, 2006; Плющ, 2006, 2007; Львовский, Моргун, 2007. Особисті повідомлення Бідичака, Волошина, Герасимова, Голобородька, Жакова, Ковальчука, Мулєнка, Паламарчука, Пузанова, Шешурак та ін.
Автор:
І.Г. Плющ.
Малюнок (фото):
К.Е. Довгайло