prevnext

Аврора біла

Euchloe ausonia (Hubner, [1804])

Червона книга України Аврора білаКарта поширення виду

Тип: Членистоногі. Arthropoda.
Клас: Комахи. Insecta.
Ряд: Лускокрилі. Lepidoptera.
Родина: Білани. Pieridae.

Один з близько 20 видів роду; єдиний вид роду у фауні України. На території України представлений підвидом volgensis (Krulikovsky, 1897).

Природоохоронний статус виду:

Вразливий

Ареал виду та його поширення в Україні:

Ареал охоплює Середземномор'я, Зх., Центральну та частково Пн. Азію. В Україні знайдений лише у Одеській, Херсонській, Запоріжській, Донецькій обл. та Криму. Локальний.

Чисельність i причини її зміни:

Переважно незначна; подекуди у Криму досить звичайний, там кількість метеликів у пік льоту може досягати до 20 особин на 1 га. Причини зменшення чисельності: порушення місць перебування виду (розорювання цілинного степу, викошування та випалювання трав, інтенсивне випасання худоби) та застосування пестицидів.

Особливості біології та наукове значення:

Зустрічається у гірських рідколіссях, цілинному Степу, ділянках степової рослинності біля морського узбережжя, лиманів та біля оз. Сиваш, іноді на рудеральній рослинності серед сільськогосподарських угідь. Дає 1-2 генерації на рік. Літ метеликів триває з квітня до червня, можливі міграції. Самки відкладають яйця по одному на нижню поверхню листка або у нерозвинуті суцвіття деяких хрестоцвітих. Гусінь з'являється через 710 діб, розвивається 30-35 діб, живлячись квітками та листям, потім перетворюється у лялечку, 90% лялечок першої генерації зимують, їхній розвиток без діапаузи триває 26-27 діб.

Морфологічні ознаки:

Розмах крил - 36-49 мм. Загальний фон забарвлення крил - білий. Мають темно-сіру пляму з рядком білих цяточок на вершині досить гострих передніх крил та досить велику дистальну пляму, яка зливається з ковтальним краєм. Задні крила з невиразним блідо-сірим малюнком - відбитком візерунку нижньої сторони крила.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони:

Охороняється у заповідниках Криму. Доцільно створити ентомологічні заказники у місцях перебування виду з регламентацією на їхній території випасання худоби, викошування та забороною випалювання трави.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах:

Відомостей немає.

Господарське та комерційне значення:

Відомостей немає.

Основні джерела інформації:

Образцов, Шелюжко, 1939; Коршунов, 1964; Higgins, Riley, 1983; Некрутенко, 1985; Tolman, Lewington, 1997; Некрутенко, Чиколовець, 2005; Плющ та ін., 2005, 2006; Плющ, 2006, 2007; Львовский, Моргун, 2007. Особисті повідомлення Андрущенка, Будашкіна, Герасимова, Голобородька, Жакова, Ковальчука, Мулєнка, Паламарчука, Пузанова, Троценка, Шешурак.

Автор:

І.Г. Плющ

Малюнок (фото):

В.О. Корнєєв