Ропуха очеретяна
Bufo calamita Laurenti, 1768
Тип: | Хордові. Chordata. |
Клас: | Земноводні. Amphibia. |
Ряд: | Безхвості земноводні. Anura. |
Родина: | Ропухи. Dufonidae. |
Природоохоронний статус виду:
Вразливий
Ареал виду та його поширення в Україні:
Від Італії, Австрії, Чехії до Швеції, Великої Британії, країн Прибалтики і Білорусі. В Україні - у Волинській та почасти у Львівській і Рівненській обл.
Чисельність i причини її зміни:
На місцях нересту - від 21 до 112 ос./1000 м2, по закінченню - від 1 до 12 ос./1000 м2. Чисельність зменшується при трансформації біотопів, зменшенні місць для розмноження та їх забрудненням.
Особливості біології та наукове значення:
У водоймах з'являються у березні-квітні, по закінченні нересту їх полишають, переходячи до присмерково-нічної активності. Трапляються в заліснених або відкритих біотопах з легкими ґрунтами, звичайних для дюноподібних ділянок, околицях та галявинах соснових лісів, піщаних кар'єрів; ховаються у купах каміння, хмизу, листовій підстилці, норах, здатні самостійно закопуватися в ґрунт.
Морфологічні ознаки:
Зверху зелено-оливкова з темнішими плямами, зазвичай є світло-жовта поздовжня спинна смуга, горло пігментоване. Позад очей є привушні залози (паротиди), на спині розкидані бородавки. Зіниця горизонтальна, є барабанна перетинка. На найдовшому пальці задніх кінцівок парні горбочки, внутрішній край передплесни має шкіряну складку. Самці дрібніші, їхня шкіра часто шпичаста, є непарний внутрішній резонатор, на перших двох-трьох пальцях передніх кінцівок шлюбні мозолі. Розміри тіла - 50-70 мм. Нерест - на мілководді ставків, дренажних каналів, водоймах у піщаних та гравійних кар'єрах. Парні ікряні шнури (3-4 тис. ікринок) прикріпляються до підводних рослин або гілок на глибині до 15-30 см, метаморфоз триває 1,5-2 місяці, статева зрілість настає на 3-4 році життя.
Режим збереження популяцій та заходи з охорони:
ЧКУ (категорія "Вразливі види"). Додаток II Конвенції про охорону дикої флори і фауни та природних середовищ існування в Європі (категорія "Види, що підлягають особливій охороні"), Червона книга хребетних Міжнародного союзу охорони природи (МСОП). Збереження здійснюється на природоохоронних територіях на загальних умовах; спеціальні заходи з охорони відсутні.
Розмноження та розведення у спеціально створених умовах:
Відомостей немає.
Господарське та комерційне значення:
Відомостей немає.
Основні джерела інформації:
Заброда, 1980; Beebee, 1997; Писанец и др., 2005; Писанець, 2007.
Автор:
Є.М. Писанець
Малюнок (фото):
Є.М. Писанець