Кумка жовточерева
Bombina (Bombina) variegata (Linnaeus, 1758)
Тип: | Хордові. Chordata. |
Клас: | Земноводні. Amphibia. |
Ряд: | Безхвості земноводні. Anura. |
Родина: | Джерелянки. Bombinatoridae. |
Природоохоронний статус виду:
Вразливий
Ареал виду та його поширення в Україні:
Гірська Європа (відсутні на Іберійському п-ві, пн. Італії), Франція, Німеччина, Данія (в Англії інтродукований), Апенінському та Балканському п-ви, на сх. до Українських Карпат. В Україні - в Карпатах (до 2000 м) та Передкарпатті.
Чисельність i причини її зміни:
У передгір'ях та низькогір'ях (від 350-600 до 900 м) 10-50 (і більше) особин на 100 м берегової лінії. Чисельність пов'язана з трансформацією біотопів, зменшенням місць для розмноження та їх забрудненням.
Особливості біології та наукове значення:
Початок парування - в березні в стоячих і слабкопроточних водоймах, іноді в струмках та річках. Трапляються у хвойних, листяних та мішаних лісах, на полонинах, у чагарниках, на луках та в полях. Активні як удень так і вночі. Зимівля починається з вересенялистопада, проходить в порожнинах під камінням, поваленими деревами, в норах гризунів тощо, інколи активні у термальних джерелах взимку.
Морфологічні ознаки:
Зверху оливково-зеленкувата з невиразними дрібними темними плямами. На жовто-оранжевому тлі черева, яке переходить знизу на задні кінцівки, великі темні плями, їх площа менша за жовтооранжве тло. На спині горбки з гострими шипиками. У самців резонаторів бракує, в шлюбний сезон на перших трьох пальцях передніх кінцівок та на нижньому боці передрамен є шлюбні мозолі; довжина тулуба - 27-50 мм. Нерест - з березеня-серпня. Самка відкладає близько 100 ікринок у вигляді однієї або кількох порційних кладок (по 10-30), прикріплюючи їх до підводних предметів. Метаморфоз завершується за 2 або більше місяці. Найбільший вік - близько 15 років. Статевозрілість настає на 3 році життя.
Режим збереження популяцій та заходи з охорони:
ЧКУ (категорія "Вразливі види"). Додаток II Конвенції про охорону дикої флори і фауни та природних середовищ існування в Європі (категорія "Види, що підлягають особливій охороні"), Червона книга хребетних Міжнародного союзу охорони природи (МСОП). Збереження здійснюється на природоохоронних територіях на загальних умовах, спеціальні заходи з охорони відсутні.
Розмноження та розведення у спеціально створених умовах:
Відомостей немає.
Господарське та комерційне значення:
Відомостей немає.
Основні джерела інформації:
Щербак, Щербань, 1980; Gassel, 1991; Gollmann et al., 1997; Писанец и др., 2005; Писанець, 2007.
Автор:
Є.М. Писанець
Малюнок (фото):
Є.М. Писанець