Лежень
Burhinus oedicnemus (Linnaeus, 1758)
Тип: | Хордові. Chordata. |
Клас: | Птахи. Aves. |
Ряд: | Сивкоподібні. Charadriiformes. |
Родина: | Лежневі. Burhinidae. |
Один з 7-ми видів роду; єдиний вид роду в фауні України, представлений номінативним підвидом. Деякі дослідники відносять вид до ряду Журавлеподібних
Природоохоронний статус виду:
Неоцінений
Ареал виду та його поширення в Україні:
Лісова, лісостепова, напівпустельна та пустельна зони помірного та тропічного поясів Євразії та Пн. Африки; на пн. Євразії гніздовий перелітний, пд. - осілий або частково осілий; перелітні популяції зимують на пн. зх. та сх. Африки, пд. Аравійського п-ова. В Україні: гніздиться, можливо, на більшій частині території, достовірно - у Сухостеповій зоні, а на пн. - вздовж великих річок.
Чисельність i причини її зміни:
Чисельність світової популяції не відома. Європу оціночно заселяє 41-160 тис. ос. Для більшості територій України не визначена. На пн. Керченського п-ова 1 пара трапляється на 1,4-2 км2, подекуди вздовж Сиваша - на 0,81 км2. Чинники зменшення чисельності: знищення гнізд під час випасання худоби та обробітку ланів; розлякування птахів (гинуть залишені яйця та пташенята); зростання кількості здичавілих собак та воронових птахів.
Особливості біології та наукове значення:
Трапляється на ділянках з дуже низьким та розрідженим травостоєм або без рослинності, також з оголеним камінням, на кам'янистих осипах і солонцях у цілинних степах (петрофітних та псамофітних), на пасовищах, перелогах, а також у покинутих кар'єрах. З зимівель мігрує у квітні, у зворотньому напрямку у вересні - першій половині жовтня. Гніздиться у першій декаді травня - на початку липня. Моногам. Гніздо - невелика ямка на землі, обкладена камінцями, грудками ґрунту, уламками сухих стебел та коренів трав'яних рослин, сухими екскрементами овець, кіз, зайців. У кладці 1 -2 яйця. Насиджують яйця та водять пташенят обидва партнери. Тривалість інкубації 27-30 діб. Підйом на крила у віці 42-49 діб. Статева зрілість з 3 року життя. Тривалість життя - до 30 років. Їжа: безхребетні.
Морфологічні ознаки:
Маса тіла - 338-550 г, довжина тіла - 4044 см, розмах крил - 77-85 см. Оперення пісочно-буре з густою темною строкатістю; горло і "брови" білуваті; воло, черево і підхвістя білі або вохристо-білі; на верхніх покривних перах білі смуги з чорними попере-чнимисмугами;дзьобжовтий,ногиоливково-жовті; райдужна оболонка ока жовта.
Режим збереження популяцій та заходи з охорони:
Вид занесено до ЧКУ (1994), Європейського червоного переліку, до переліків Бернської (Додаток ІІ) та Боннської (Додаток ІІ) конвенцій. Необхідне створення охоронних територій (Приазовська височина); знищення здичавілих собак та воронових птахів; запобігання випадків непокоєння птахів у гніздовий період.
Розмноження та розведення у спеціально створених умовах:
Відомостей немає.
Господарське та комерційне значення:
Відомостей немає.
Основні джерела інформації:
Юдин, 1965; Андрющенко, Стадниченко, 1999.
Автор:
Ю.О. Андрющенко
Малюнок (фото):
І.І. Землянських