prevnext

Дятел білоспинний

Dendrocopos leucotos (Bechstein, 1803)

Червона книга України Дятел білоспиннийКарта поширення виду

Тип: Хордові. Chordata.
Клас: Птахи. Aves.
Ряд: Дятлоподібні. Piciformes.
Родина: Дятлові. Picidae.

Один з видів політипного роду Dendrocopos; один з 5-ти видів у фауні України.

Природоохоронний статус виду:

Рідкісний

Ареал виду та його поширення в Україні:

Суцільна смуга ареалу від Сх. Європи через усю Пн.-сх. Азію до Пд. Китаю, узбережжя Охотського моря та о-вів Японії. Займає зх. частину Скандинавського п-ова, мозаїчно поширений в долині Ельби, вздовж кордону Німеччини та Австрії, на пд. Балканського п-ова. В Україні поширений відносно мозаїчно, найчастіше трапляється на Розточчі, у Сх. Карпатах, на Зх. та Житомирському Поліссі та на пн. сх. країни.

Чисельність i причини її зміни:

Європейська популяція близько 180 тис. пар. Загальну чисельність виду в Україні оцінено в межах 570-930 пар. За останні 20 років чисельність виду скоротилась більше ніж у 3-4 рази. Причиною зміни чисельності є практика суцільних рубок старих лісів. Експлуатація лісових масивів особливо зросла за останні два десятиліття.

Особливості біології та наукове значення:

Осілий вид, типовий моногам. У Карпатах та на Розточчі оселяється у пралісах або старих букових лісах, обов'язково з високим відсотком (не менше 5-7%) старих трухлявих дерев. У Поліссі найчастіше займає вологі ліси або ж лісові заплави рік та біля берегів озер. Гніздиться у дуплах м'яких порід дерев. Гніздування у березні-червні. Кладка з 3-5 яєць. Насиджування здійснюють обидва птахи. Тривалість інкубації 11-12 днів, виліт молодих через 24-28 діб після вилуплювання. Успішність гніздування в Україні скорочується через порушення лісового законодавства та зростання чисельності хижаків (зокрема кунячих). Успіх розмноження не перевищує 2,1-2,4 молодих на пару. У живленні переважають ксилофаги, личинки комах, лялечки мурашок різних видів.

Морфологічні ознаки:

Довжина тіла: 240-260 мм; маса самця: 105112 г, самки: 105-106 г. Виражений статевий диморфізм. У самця верх голови червоний, а у самки - чорний. Потилиця та верхня частина спини чорні, нижня частина спини біла. Боки тулуба з повздовжніми вузькими темними рисками. Черево біле. Підхвістя і задня частина черева червоні.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони:

Знаходиться під захистом Бернської конвенції (Додаток ІІ). Охороняється у заповідниках - Поліський, Карпатський, "Ґорґани", "Розточчя", НПП: Шацькому, "Сколівські Бескиди", Карпатському, "Прип'ять-Стохід". Необхідні спеціальні менеджмент плани для підтримки природних лісостанів з високим відсотком старих дерев м'яких порід як на незаповідних, так і на заповідних територіях.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах:

Відомостей немає.

Господарське та комерційне значення:

Важливий у системі біологічного захисту лісових екосистем.

Основні джерела інформації:

Гладков, 1954; Стаутман,1954, 1963; Татаринов, 1973; Іванов, 1976; Степанян,1990; Hagenmaijer, Blair, 1997.

Автор:

І.М. Горбань, Л.І. Горбань, А.О. Кийко

Малюнок (фото):

І.І. Землянських