Гуска мала (гуска білолоба мала)
Anser erythropus (Linnaeus, 1758)
Тип: | Хордові. Chordata. |
Клас: | Птахи. Aves. |
Ряд: | Гусеподібні. Anseriformes. |
Родина: | Качкові. Anatidae. |
Один з 4-х видів роду, зокрема у фауні України. Підвидів не утворює.
Природоохоронний статус виду:
Вразливий
Ареал виду та його поширення в Україні:
Внутрішні тундри і лісотундри Євразії від Норвегії до Чукотського хребта. Зимує на Пд.-сх. Каспії, у Азово-Чорноморському р-ні, пн.-зх. Європі, Китаї. В Україні під час міграцій зрідка трапляється по всій території, регулярніше у Пн.-зх. Приазов'ї, де обмежено може залишатися і на зимівлю. Також зрідка зимує у пд. частині Сивашу.
Чисельність i причини її зміни:
Трапляється на прольоті окремими групами по 3-7, зрідка до 20-30 ос., іноді зграями до 50-300 ос., переважно з іншими видами гусей. Світова чисельність не перевищує 30 тис. ос. Останніми роками відбувається збільшення чисельності виду на міграціях та зимівлі у пн.-зх. Приазов'ї, що пов'язано з погіршенням умов зимівлі на Каспії. До причин зміни чисельності належать: трансформація біотопів у місцях зимівлі, браконьєрство, винищення під час линяння на місцях гніздування, розлякування птахів у репродуктивний період.
Особливості біології та наукове значення:
Весняна міграція в Україні з середини березня до початку травня. Восени з'являється в середині або кінці вересня. В Азово-Чорноморському р-ні трапляється до грудня. Гніздові біотопи - схили берегів річок, вкриті густою рослинністю. На зимівлі та міграціях тримається різних типів водойм. Живиться переважно рослинною їжею.
Морфологічні ознаки:
Маса - 1,3-2,3 кг, довжина тіла - 51-60 см, розмах крил - 1215-1340 мм. У дорослого тулуб темно-бурий, черево і підхвістя білі, на лобі велика біла пляма (заходить на тім'я), навколо ока голе жовте кільце; дзьоб (коротший за 40 мм - головна відмінність від гуски білолобої) та лапи рожеві. Молоді птахи буруваті, без білої плями на лобі.
Режим збереження популяцій та заходи з охорони:
Занесено до ЧКУ (1994), Європейського червоного переліку, у Додаток І Директиви Ради Європи про охорону диких птахів, у Додаток І Боннської конвенції, Додаток II Бернської конвенції і угоди AEWA. Виконується міжнародна програма реінтродукції в природу в Лапландії. В Україні разом з іншими водоплавними птахами охороняється на об'єктах природно-заповідного фонду.
Розмноження та розведення у спеціально створених умовах:
Успішно розмножується в умовах неволі, але в Україні не розводять.
Господарське та комерційне значення:
Раніше була об'єктом спортивного полювання.
Основні джерела інформації:
Сыроечковский, 1990; Лисенко, 1991, 2000; Гуртовая, 1995; Морозов, 1995; Дегтярев, Перфильев, 1996; Морозов, Поярков, 1996; Фесенко, Архипов, 1996; Derek, Rose, 1996; Jesper Madsen., 1996; Андрющенко, Горлов, Лысенко и др. 1998; Костин та ін., 1998; Рединов, 1999; Лебедь, Мерзликин, 2004; Тараненко и др., 2004.
Автор:
В.І. Лисенко, Г.Г. Гаврись
Малюнок (фото):
І.І. Землянських