Чернь червoнодзьоба
Netta rufina (Pallas, 1773)
Тип: | Хордові. Chordata. |
Клас: | Птахи. Aves. |
Ряд: | Гусеподібні. Anseriformes. |
Родина: | Качкові. Anatidae. |
Один із 3-х видів роду Netta, єдиний вид цього роду в фауні України
Природоохоронний статус виду:
Рідкісний
Ареал виду та його поширення в Україні:
Від Піренейського п-ова до Центральної Азії. В Україні рідкісний гніздовий птах степової смуги приморських р-нів АзовоЧорноморського р-ну. Найстабільніші гніздові осередки знаходяться в нижній течії Дунаю, на Сиваші, озерах Нижнього Дністра.
Чисельність i причини її зміни:
Українська гніздова популяція коливається в межах 150-550 пар і на сьогодні має тенденцію до зниження. Основна причина - трансформація гніздових біотопів: забудова берегів, створення гідротехнічних споруд у річкових дельтах, прокладання дамб та транспортних комунікацій, осушення водно-болотних угідь.
Особливості біології та наукове значення:
Гніздиться в біотопах, зарослих очеретом і рогозом: на затоках, озерах, каналах, старицях і риборозплідних ставках. В кладці 6-14 яєць. Самка насиджує кладку 2628 днів, молоді піднімаються на крило на 4555 день. Характерні міграції самців до місць линяння, що розташовані на значній відстані від гніздових територій. Самки линяють в місцях гніздування. Характер живлення: фітофаг, споживає водяні рослини (Chara, Ceratophyllus, Zostera).
Морфологічні ознаки:
Довжина тіла: 530-570 мм. Маса тіла самця: 1-1,55 кг, самки: - 0,88-1,32 кг. Виражений статевий диморфізм. Дорослий самець у весняному оперенні: голова каштаново-руда з помітним "чубом", шия та низ тулуба чорні, боки білі, спина і покривні пера крил бурі, плечові пера білі. Надхвістя та хвіст темні. Дзьоб та ноги червоні, як і райдужна оболонка ока. Самка має темно-буру верхню частину голови, щоки та шия світло-сірі, груди і боки тулуба глинисто-бурі зі строкатістю. Махові пера крил брудно-білі з темним краєм. Дзьоб та ноги бурі. Райдужна оболонка ока коричнева.
Режим збереження популяцій та заходи з охорони:
Внесено до охоронних переліків Бернської (Додаток ІІІ) та Боннської (Додаток ІІ) конвенцій. В Україні охороняється в Дунайському та Чорноморському БЗ і Кримському ПЗ. Рекомендоване збереження природної структури гніздових біотопів, запобігання їх осушенню, регулювання рекреаційного навантаження, мисливства та рибальства в місцях гніздування виду.
Розмноження та розведення у спеціально створених умовах:
Відомостей немає.
Господарське та комерційне значення:
Випадково здобувається з іншими качками під час полювання.
Основні джерела інформації:
Воїнственский, Кістяківський, 1952; Страутман, 1963; Гладков и др., 1964; Костин, 1983; Інформаційний бюлетень, 1991; Лисенко, 1991; Волове очко, 1993; Західноукраїнський орнітофауністичний щорічник, 1994,1995; Tucker, Heath, 1994; Snow, Perrins, 1998; Микитюк, 1999; Сиохин и др., 2000; Birds in Europe..., 2004.
Автор:
М.А. Сеник, О.С. Гнатина, І.М. Горбань
Малюнок (фото):
І.І. Землянських