prevnext

Кульон тонкодзьобий (кроншнеп тонкодзьобий)

Numenius tenuirostris Vieillot, 1817

Червона книга України Кульон тонкодзьобий (кроншнеп тонкодзьобий)Карта поширення виду

Тип: Хордові. Chordata.
Клас: Птахи. Aves.
Ряд: Сивкоподібні. Charadriiformes.
Родина: Баранцеві. Сharadriidae.

Один з 8-ми видів роду; один з 3-х видів у фауні України.

Природоохоронний статус виду:

Зникаючий

Ареал виду та його поширення в Україні:

Вивчений не достатньо. Гніздиться, ймовірно, між пд. смугою зони тайги Зх. Сибіру та Уральського хребта на сх. до долини р. Обі. У 1909-1924 рр. гніздування було відоме в Омській обл. РФ (окол. Тари). Раніше зимував у Пн. Африці, Італії, Греції. Зараз місця регулярних зимівель не відомі. Область міграцій охоплює пд. РФ, України та Пд.-сх. Європу. Існує сх. пролітний шлях через Близький Схід до місць зимівлі, ймовірно, біля Перської затоки. В Україні мігрує вздовж узбережжя морів.

Чисельність i причини її зміни:

У світі, залишилось від 50 до 300 ос. Ймовірно, ця цифра дещо занижена. На Україні під час міграцій і літування спостерігаються окремі особини та зграйки по 7-48 птахів. Причини зміни чисельності остаточно не з'ясовані, ймовірно, надмірне полювання, знищення біотопів гніздування, міграційних зупинок та зимівель.

Особливості біології та наукове значення:

В Україні мігрує навесні в квітні-травні та восени в серпні-вересні, зупиняючись переважно на березі моря, лиманів, заток, поблизу мілких тимчасових озер, вздовж річок, на ділянках степової рослинності, або на косах, мілинах. Усього з 1998 по 2006 рр. відомо 15-27 спостережень в основному на Азово-Чорноморському узбережжі. За візуальними спостереженнями, живиться водяними та наземними комахами та їх личинками, дощовими черв'яками, молюсками тощо.

Морфологічні ознаки:

Маса тіла: бл. 120 г, довжина: 40-46 см, розмах крил: 72-82 см. Дорослий птах зверху темно-бурий зі світлою строкатістю, горло білувате, на білуватих боках тулуба і волі темно-бурі краплеподібні плями. Задня частина спини, поперек, надхвістя і черево білі. Спід крил білий, першорядні махові пера зверху темно-бурі, внутрішні першорядні і бурі другорядні - з білими плямами. Хвіст білий з бурими поперечними смугами. Дзьоб довгий, темно-бурий, загнутий донизу, ноги темно-сірі. Молодий птах подібний до дорослого, але верх рудіший, воло і боки тулуба з бурими рисками.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони:

Має міжнародний охоронний статус за IUCN як вид під критичною загрозою, охороняється конвенціями CITES (Додаток І), Боннською (Додаток І і ІІ) та Бернською (Додаток ІІ), AEWA, внесений до ЧКУ (1994). В рамках Боннської конвенції укладений Меморандум про взаєморозуміння щодо заходів збереження тонкодзьобого кроншнепа. Заходи охорони: створення у місцях регулярних реєстрацій виду природоохоронних територій, популяризація, роз'яснювальна робота з природокористувачами, особливо мисливцями.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах:

Відомостей немає.

Господарське та комерційне значення:

Відомостей немає.

Основні джерела інформації:

Кистяковский, 1980; Лысенко, 1992; Белик, 1994; Бундзяк та ін., 1994; Ардамацкая, 1997, 2000; Луговой, 1998; Нанкинов, 1998; Костин, 1999; Жмуд, 1999 а, 1999 б; Рединов, 2001; Яремченко та ін., 2001; Руденко, Яремченко, 2002; Попенко, 2003; Попенко и др., 2003; Ардамацкая и др., 2003; Тарина, Черничко, Черничко,

2003; Яремченко, Москаленко, 2004.

Автор:

Р.М. Черничко

Малюнок (фото):

І.І. Землянських