prevnext

Риба-присосок товсторила

Lepadogaster candolii Risso, 1810

Червона книга України Риба-присосок товсторилаКарта поширення виду

Тип: Хордові. Chordata.
Клас: Променепері риби. Actinopterygii.
Ряд: Присоскопероподібні. Gobiesociformes.
Родина: Присоскоперові. Gobiesocidae.

Один з 4-х видів роду; один з 2-х видів роду у фауні України.

Природоохоронний статус виду:

Рідкісний

Ареал виду та його поширення в Україні:

Атлантичні води біля берегів Європи на пн. до Британських о-вів, на пд. до Піренейського п-ва і о. Селважен навпроти берегів Африки; у Середземному, Мармуровому і Чорному морях та протоці Босфор. В Україні відзначена у Чорному морі, зокрема біля берегів Кримського п-ва та в пн.-зх. його частині (о. Зміїний).

Чисельність i причини її зміни:

Мала. Причини зміни чисельності не встановлені.

Особливості біології та наукове значення:

Риба морська, прибережна. Веде донний спосіб життя. Живе на ділянках з солоністю води 16-19%о, не поширюючись в опріснені частини. Тримається дуже близько до берега, майже до урізу води, часто у смузі прибою, зазвичай на кам'янистих ґрунтах. Не уникає глибоких ділянок. В основному перебуває під камінням, особливо вдень, прикріпившися до дна черевним присоском. Активніша у сутінках. Відомі її скупчення біля Кара-Дага у травні-червні, менше у липні. Плідники завдовжки 5-8 см. Плодючість становить близько 300 шт. ікринок. Нерестовища знаходяться поблизу берега, майже до урізу води, на кам'янистих розсипах, на глибині 0,4-1,5 м. За нерестовий субстрат служить вільна гладка поверхня каменю у гнізді, що побудоване і охороняється самцем. Нерест у травні-червні при температурі води 17-19°С. Ікра відкладається порційно, суцільним шаром на стелю гнізда, де запліднюється самцем. У гніздах кладки складаються із 2-3 частин кладок на різних стадіях розвитку, від різних самок; у кожній частині по 150-200 ікринок. Личинки живляться мікроскопічними безхребетними. Дорослі особини - донними дрібними ракоподібними і черв'яками. Періодично відбувається линька риб: заміна старої шкіри новою.

Морфологічні ознаки:

Тіло довгасте, помірної висоти, спереду розширене, позаду стиснене з боків. Голова довга, рило широке, не сильно приплюснуте зверху, ледь звужується до переднього краю. Передні носові отвори витягнуті у вигляді коротких трубочок, задні носові отвори з короткими трубочками. Рот за формою на зразок качиного дзьоба. Зуби на щелепах дрібні, спереду у вигляді пучка, з боків більші, в один ряд. Найбільша довжина тіла до 10 см. Забарвлення тіла червоне, з численними овальними світлими плямками, плавці кармінові, з округлими світлими плямами, у деяких (вірогідно, самок) по боках голови позаду від очей по одній чарунковій темній плямі.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони:

Не здійснювалися.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах:

Відомостей немає.

Господарське та комерційне значення:

Промислового значення не має.

Основні джерела інформації:

Москвин, 1940; Пчелина, 1940; Виноградов, Ткачева, 1950; Смирнов, 1959; Калинина, 1960; Световидов, 1964; Калинина, Салехова, 1971; Каталог коллекций, 2003.

Автор:

А.І. Смірнов

Малюнок (фото):

І.В. Маханьков