prevnext

Саламандра плямиста

Salamandra salamandra (Linnaeus, 1758)

Червона книга України Саламандра плямистаКарта поширення виду

Тип: Хордові. Chordata.
Клас: Земноводні. Amphibia.
Ряд: Хвостаті земноводні. Caudata.
Родина: Саламандрові. Salamandridae.

Природоохоронний статус виду:

Вразливий

Ареал виду та його поширення в Україні:

Від Іберійського п-ва до пн. Німеччини, Польщі, сх. Прикарпаття, Балканського п-ва. В Україні - у передгір'ях (200-1500 м) та інколи на полонинах Закарпатської, Львівської, Чернівецької, Івано-Франківської обл.

Чисельність i причини її зміни:

В Карпатах щільність дорослих та личинок - від 12-80 до 45-50 ос./км2; в Чернівецькій обл. 8,2 і в Івано-Франківській обл. 4,9-6,3 ос./м2 площі водойми (личинки). Зниження чисельності пов'язано зі змінами біотопів та відловом.

Особливості біології та наукове значення:

З'являються в кінці лютого-березні, розмноження йде майже весь період активності, але найчастіше парування відбувається у червні-липні. Ведуть присмерково-нічний спосіб життя, при підвищеній вологості активні вдень. Мешкають в зволожених лісових біотопах, знаходили на полонинах. Температурний оптимум —17-18°С, інколи активні при 8°С. Зимівля - з жовтня-листопада у порожнинах під коренями дерев, де можуть збиратися до кількох сотень.

Морфологічні ознаки:

Тіло інтенсивно-чорне з жовтими плямами, черево однотонно-чорне або коричнюватих тонів. Позаду великих і опуклих очей є привушні залози - паротиди. Тулуб широкий, хвіст коротший від тіла, у січенні круглий. На передніх кінцівках по 4 пальці, на задніх - по 5. Плавальних перетинок бракує. Тіло і хвіст сегментоване 10-12 костальними борознами. Піднебінні зуби у вигляді двох S-подібно вигнутих рядів. Клоака самців більш опукла. Довжина тулуба з хвостом —140-180 мм.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони:

ЧКУ (категорія "Вразливі види"); Додаток III Конвенції про охорону дикої флори і фауни та природних середовищ існування в Європі (категорія "Види, що підлягають охороні") та Червона книга хребетних Міжнародного союзу охорони природи (МСОП). Зберігаються на природоохоронних територіях на загальних умовах

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах:

Самець відкладає на ґрунт сперматофор, самка захоплює його клоакою. Вагітність та народження личинок - протягом одного або двох сезонів (відхід вагітних самок на зимівлю - в листопаді, народження личинок по закінченні зимівлі - приблизно у квітні). На високогір'ї самки народжують один раз на два роки, на передгір'ях та низькогір'ї - щороку. Статевозрілість наступає на 3-4 році життя.

Господарське та комерційне значення:

Відомостей немає.

Основні джерела інформації:

Щербак, Щербань, 1980; Avia et al., 1986; Писанец и др., 2005; Смірнов, Хлус, 2005; Писанець, 2007.

Автор:

Є.М. Писанець

Малюнок (фото):

Є.М. Писанець