prevnext

Гребінчастий губань золотистий

Ctenolabrus rupestris (Linnaeus, 1758)

Червона книга України Гребінчастий губань золотистийКарта поширення виду

Тип: Хордові. Chordata.
Клас: Променепері риби. Actinopterygii.
Ряд: Окунеподібні. Perciformes.
Родина: Губаневі. Labridae.

Єдиний вид роду, який представлений й в Україні

Природоохоронний статус виду:

Рідкісний

Ареал виду та його поширення в Україні:

Сх. Атлантика від Норвегії до Марокко, Середземне, Чорне та Балтійське (зх. частина) моря. В Україні зустрічається переважно біля чорноморських берегів Криму (ікра і мальки відзначені в Каркінітській затоці і на зх.), а також в Одеській затоці і в районі Дунаю.

Чисельність i причини її зміни:

Невідома, ніколи не була численною. Біля берегів України зустрічається дуже рідко, зазвичай поодинокими екземплярами.

Особливості біології та наукове значення:

Морська риба прибережжя, яка в теплий час, зазвичай у травні - червні, підходить до берегів, де невеликими групами тримається в придонних шарах на глибині 1-50 м серед великого каміння і скель, вкритих підводною рослинністю. При охолодженні води відко-човує глибше. Статевої зрілості досягає при довжині тіла понад 8 см. Розмноження триває з середини - кінця травня до кінця серпня. Самка відкладає ікру кількома (4-5, можливо, більше) порціями по 700-8000 ікринок, тобто загальна плодючість досягає 14-21,5 тис. ікринок. Нерест відбувається при температурі води 12,5-23,4°С. Ікра пелагічна. Живиться переважно придонними безхребетними тваринами, зокрема молюсками, ракоподібними, червами та ін.

Морфологічні ознаки:

Тіло видовжене, відносно невисоке, стиснуте з боків. Бічна лінія суцільна, плавно зігнута на рівні кінця спинного плавця, в ній 35-39 лусок. Щоки і зяброві кришки вкриті лускою, зазвичай 4-6 рядів лусок між оком і передкришковою кісткою і 2-3 ряди за оком. Зуби на щелепах розміщені в два ряди: в зовнішньому ряді конічні, спереду крупніші і при вершині зігнуті, передні іклоподібні, у внутрішньому ряді дрібніші, спереду у вигляді пучків. Найбільша довжина тіла 15-17 см, зазвичай 10-12 см, тривалість життя до 7-8 років. Основний колір тіла яскраво-рожевий або з золотистим відтінком, на боках інколи кілька широких вертикальних смуг чи посередині тіла є поздовжня світла смужка. Плавці червонуваті, на перших 3-5 променях колючої частини спинного плавця і на хвостовому стеблі зверху при основі хвостового плавця є чорні плями.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони:

Повна заборона вилову, створення морського заповідника біля мису Айя в районі Севастополя. У комплексі з іншими видами охороняється в Карадазькому ПЗ.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах:

Відомостей немає.

Господарське та комерційне значення:

Промислового значення не має.

Основні джерела інформації:

Световидов, 1964; Жизнь животных, 1983; FNAM, 1986; European Register of Marine Species.

Автор:

О.Р. Болтачов

Малюнок (фото):

І.В. Маханьков