prevnext

Губань зелений

Labrus viridis Linnaeus, 1758

Червона книга України Губань зеленийКарта поширення виду

Тип: Хордові. Chordata.
Клас: Променепері риби. Actinopterygii.
Ряд: Окунеподібні. Perciformes.
Родина: Губаневі. Labridae.

Один з 4-х видів роду; єдиний вид роду у фауні України

Природоохоронний статус виду:

Рідкісний

Ареал виду та його поширення в Україні:

Загальний ареал - субтропічний (47-20oN, 18-42oW), охоплює сх. частину пн.атлантичних вод, Середземне і Мармурове моря, протоку Босфор, Чорне море. В Україні зустрічається вздовж берегів Кримського п-ва поблизу мас. Кара-Даг, м. Севастополя і Балаклави.

Чисельність i причини її зміни:

Дуже мала. За всі часи досліджень (19381982 рр.) у Чорному морі виловлено лише кілька особин. Причини зміни чисельності не з'ясовані.

Особливості біології та наукове значення:

Прибережна зона морів. Трапляється серед каміння й скель, помірно порослих макрофітами та водоростями. Тримається у літоральній зоні морського узбережжя, біля скель і заростей водоростей на глибинах 2-50 м, старіші особини піднімаються не вище 15 м від дна. Як і інші представники роду, протягом життя може змінювати стать, тобто є факультативним ґермафродитом. Довжина тіла плідників 13,5-34,9 см. Живлення відбувається у світлий період доби. Мальки завдовжки до 1,5 см споживають планктон (веслоногих ракоподібних, ювенільні форми крабів тощо). Підрослі мальки і дорослі особини переходять на споживання риби. Ріст у цього виду інтенсивний, у довжину досягає 38 см.

Морфологічні ознаки:

Тіло слабко довгасте, доволі високе. Спинний плавець має 13-21 нерозгалужених колючих і 8-14 розгалужених м'яких променів. Рот кінцевий. Зуби на щелепах конічні, спереду збільшені, розміщені в один ряд. На щоках між оком і передкришковою кісткою є 7-8 рядів лусок. У бічній лінії 40 лусок. Забарвлення дуже мінливе. Зазвичай спина й голова зеленуваті з блакитним виблиском, боки буро-жовті з оливковим відтінком.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони:

Занесений до ЧКУ, 1994. Потрібно вивчити особливості біології виду, з'ясувати причини зміни чисельності, заборонити вилов.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах:

Відомостей немає.

Господарське та комерційне значення:

Промислового значення не має.

Основні джерела інформації:

Banarescu, 1964; Световидов, 1964; Мовчан, 2006.

Автор:

А.І. Смірнов

Малюнок (фото):

І.В. Маханьков