l1

prevnext

Кубіталія чорна

Cubitalia (Cubitalia) morio Friese, 1911

Червона книга України Кубіталія чорнаКарта поширення виду

Тип: Членистоногі. Arthropoda.
Клас: Комахи. Insecta.
Ряд: Перетинчастокрилі. Hymenoptera.
Родина: Справжні бджоли. Apidae.

Один із 8 видів середземноморсько-середньоазійського роду Cubitalia, один із 2 представників роду [також C. tristis (Morawitz, 1876)] у фауні України.

Природоохоронний статус виду:

Рідкісний.

Ареал виду та його поширення в Україні:

Пн.-середземноморсько-понтійський степовий вид. Поширений локально на степових схилах передгір'я Кавказу, у Туреччині, Греції, на Балканах, на зх. до Югославії. В Україні відомий із Криму.

Чисельність i причини її зміни:

Дуже рідкісний вид, реєструються лише поодинокі екземпляри. Достовірно відомо про знаходження 9 екземплярів із території України. Зникає внаслідок скорочення площ цілинних степових, крейдяних ділянок; випасання, особливо кіз та овець, застосування пестицидів.

Особливості біології та наукове значення:

Генерація однорічна. Дорослі особини зустрічаються з кінця квітня до початку липня. Антофіл. Припускається, що вид є оліголектом на рослинах роду Onosma (Boraginaceae), в тому числі занесених до Червоної книги України. Один екземпляр був зареєстрований на квітках іншого виду шорстколистих - Anchusa leptophylla Roem. et Schult. Гніздування не відоме. Інші досліджені види триби Eucerini викопують гнізда у землі, де будують вертикально орієнтовані комірки, куди запасають пилково-нектарний корм рідкої консистенції, на який відкладається одне яйце.

Морфологічні ознаки:

Довжина тіла 16-18 мм. Передні крила з двома однаковими за розміром субмаргінальними комірками, темнозабарвлені. Самка: голова, груди по боках і знизу та черевце опушені чорними волосками. Верх грудей яскраво-коричневий. Опушення внутрішньої сторони 1-го членика задньої лапки темно-коричневе. Черевце дуже блискуче, майже поліроване. Самець: мандибули довгі, серповидні, перехрещуються далеко від вершини. Нижньощелепні щупики чотирьохчленикові, довгі. Наличник в нижній частині загинається назад. Голова вкрита жовто-коричневими волосками, які на боках значно світліші. Опушення грудей та 1-го тергуму жовто-коричневе. Решта тергумів майже повністю чорна.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони:

Окремо в Україні не охороняється. Необхідне створення заказників на степових схилах із багатою мелітофільною рослинністю в місцях знаходження виду.

Господарське та комерційне значення:

Запилювач рослин родини шорстколисті (Boraginaceae). В комерційних цілях вид не використовується.

Основні джерела інформації:

Tkalcu, 1984; Радченко, 1986; Песенко, Ситдиков, 1988; Радченко, Песенко , 1994.

Автор:

В.Г. Радченко, М.О. Філатов

Малюнок (фото):

В.Г. Радченко