prevnext

Бичок паганель

Gobius paganellus Linnaeus, 1758

Червона книга України Бичок паганельКарта поширення виду

Тип: Хордові. Chordata.
Клас: Променепері риби. Actinopterygii.
Ряд: Окунеподібні. Perciformes.
Родина: Бичкові. Gobiidae.

Один з 26-ти видів роду; один з 5-ти видів роду у фауні України

Природоохоронний статус виду:

Рідкісний

Ареал виду та його поширення в Україні:

Атлантичні прибережні води від Шотландії до Марокко біля Касабланки, Середземне, Червоне, Мармурове, Чорне моря. В Україні відзначений у Чорному морі біля берегів Криму та о. Зміїний.

Чисельність i причини її зміни:

Мала з причини створення берегозахисних споруд, що призводить до скорочення нерестових площ виду і до подальшого зниження чисельності.

Особливості біології та наукове значення:

Населяє вузьку прибережну смугу моря з солоністю води 17-35%; в прісні і опріснені води не заходить. Тримається як біля урізу води, так і на деякій відстані від берега, на глибині до 8-10 м, біля дна на кам'янистому і скелястому ґрунті з негустими заростями цистозири. Статева зрілість настає на 2 роки при довжині тіла самців 5,1, самок 4,9 см. Розміри плідників 5-13,5 см. Плодючість становить близько 8 тис. ікринок. Розмноження відбувається у прибережних мілководних ділянках моря з розсипами каміння, яке служить за нерестовий субстрат. Період нересту - з березня по травень. Ріст помірний, в однорічному віці в довжину досягає 4,5 см.

Морфологічні ознаки:

Тіло довгасте, вміру високе, дещо стиснуте з боків. Голова подовжена, вміру висока, ледь сплюснута з боків. Тім'я до самих очей, потилиця, верхня частина зябрових кришок, спина за головою, горло, черево і стебла грудних плавців покриті циклоїдною лускою. Передні ніздрі кожна у вигляді невеликого щупальця з кількома виростами. Розгалуження 2 або 3 верхніх променів грудного плавця не з'єднані перетинкою, відособлені, волосовидні, шовковисті, довгі. Черевний присосок з добре розвиненим коміром, з чіткими лопастями по кутках, частіше загостреними, ніж тупими. Найбільша довжина тіла 13-15 см, тривалість життя до 10 років. Забарвлення сірувато- або жовтувато-буре з темними плямами, внизу світліше, ніж зверху; на спині 5 світлих перев'язок: над зябровими кришками, через початок першого спинного плавця, через початок, середину і кінець другого спинного плавця. Верхній край першого спинного з світлою торочкою і бурою смужкою під нею, задня половина чорна. Другий спинний і анальний плавці темні, з чорною облямівкою і білою торочкою по краю. У нерестовий період самці темнішають.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони:

Не здійснювалися.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах:

Відомостей немає.

Господарське та комерційне значення:

Промислового значення не має.

Основні джерела інформації:

Световидов, 1964; Miller, 1973; Калинина, 1976а; Каталог коллекций, 2003; Мовчан, 2006; Заморов, Снигирев, 2007.

Автор:

А.І. Смірнов

Малюнок (фото):

І.В. Маханьков