prevnext

Шемая чорноморська

Alburnus sarmaticus Freyhof et Kottelat, 2007

Червона книга України Шемая чорноморськаКарта поширення виду

Тип: Хордові. Chordata.
Клас: Променепері риби. Actinopterygii.
Ряд: Коропоподібні. Cypriniformes.
Родина: Коропові. Cyprinidae.

Один з понад 20-ти видів роду, один з 3-х видів роду у фауні України. Раніше розглядався в роді Шемая - Chalcalburnus Berg, 1932 у ранзі підвиду C. chalcoides mento (Heckel, 1836) або виду C. mento (Heckel, 1836).

Природоохоронний статус виду:

Вразливий.

Ареал виду та його поширення в Україні:

Басейн пн.-зх. частини Чорного моря. В Україні зустрічалася від Дунаю до Дніпра, в їх пригирлових опріснених ділянках та опріснених лиманах.

Чисельність i причини її зміни:

Точно невідома. Зараз практично зникла в бас. Дунаю і Дністра, стала дуже нечисленною в пониззі Пд. Бугу і Дніпра. Знищення нерестовищ і погіршення умов нагулу в результаті гідротехнічного будівництва, забруднення води і ґрунтів річок, особливо надмірний вилов.

Особливості біології та наукове значення:

Напівпрохідна зграйна пелагічно-придонна риба, яка витримує від зовсім прісної до води з солоністю до 12 %о. Нагулюється в лиманах, пригирлових і гирлових ділянках річок та в суміжних опріснених морських ділянках; на нерест мігрує в річки. Міграція починається або восени (з кінця серпня-вересня), або рано навесні (з кінця лютого або у березні-квітні). Статевої зрілості досягає у віці 2, переважно 3-4 років (самки на рік пізніше), при довжині тіла самців близько 14 см, самок - 17 см. Розмноження триває з кінця квітня до початку липня при температурі води 15-26°С. У самок завдовжки 15,6-21,5 см плодючість складає 2570-13210 ікринок. Ікра клейка, відкладається зазвичай двома порціями на ділянках з чистою водою, швидкою течією і кам'янистим, гальковим або черепашково-піщаним ґрунтом. Після нересту плідники і молодь скочуються в море на нагул. Молодь живиться нижчими водоростями, зоопланктоном, личинками комах, дорослі споживають крупний планктон, личинок і дорослих комах, дрібних риб та їхніх личинок.

Морфологічні ознаки:

Тіло видовжене, невисоке, сплюснуте з боків. Рот кінцевий, косо зрізаний, нижня щелепа дещо виступає уперед. У бічній лінії 56-63 луски. На першій зябровій дужці 27-34 зябрових тичинок. Найбільша довжина тіла 25 см, маса до 150 г, тривалість життя близько 5-6 років. Спина темно-сіра або бурувата з зеленкуватим чи синюватим відтінком, боки сірувато-сріблясті з зеленкуватим вилиском, черево сріблясто-біле, всі плавці сіруваті.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони:

Необхідно вивчити біологію і сучасне поширення, заборонити вилов і створити іхтіологічні заповідники в місцях, де мешкає ця риба. Як Шемая чорноморсько-азовська - C. mento занесена до ЧКУ (1994), списків Бернської конвенції і МСОП.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах:

Проводилося у 1935-1951 рр. (з перервами) в пониззі Пд. Бугу.

Господарське та комерційне значення:

Цінна промислова риба, чисельність якої різко впала.

Основні джерела інформації:

Веселов, 1977; Мовчан, 1988б, Freyhof, Kottelat, 2007.

Автор:

О.Р. Болтачов

Малюнок (фото):

О.Ю. Запорожець, І.В. Маханьков